לחץ להגדלה
לורנד
לחץ להגדלה
לורנד
Josh Josh Grandes הדליק/ה נר לזכרו ב-14/07/2015: "Hi, I have recently visited your website and figured I could help you optimizing it for all mobile devices. Our experts have extensive knowledge of all latest innovations providing the best in mobile-optimized web performance and security. We would gladly design mobile-optimized landing pages for any of your online campaigns if needed. Please let me know if you find this interesting. All the best, Joshua Grandes AgentGrpahics. Email - josh@agentgraphics.com".
 
Xwpuhwnc CqkstTqaznMzemu הדליק/ה נר לזכרו ב-31/12/2012: "Have you got any experience?".
 
לנרות זיכרון נוספים לחץ כאן
להדלקת נר לזכר לורנד פניבש, אנא מלא את הטופס הבא:
שם פרטי:
שם משפחה:
תוכן: (עד 120 תווים)
הדלק
נקה
לשליחת הודעה למכריך על אתר לזכר לורנד פניבש, אנא מלא כאן את כתובות הדוא"ל שלהם:
שלח
נקה
אם ברצונך לקבל הודעה בדוא"ל בכל פעם שאתר זה מתעדכן, לחץ כאן
מוזיקאי דגול / עד עולם

הכנר לורנד פניבש נולד בבודפסט בשנת 1918 למשפחה מוזיקלית. אביו ניחן בקול טנור נדיר ואמו היתה פסנתרנית. פניבש ניגן בכינור מגיל חמש והיה צעיר התלמידים באקדמיה למוזיקה ע"ש פרנץ ליסט .
באמצע שנות ה-30 קרא הכנר היהודי הנודע ברוניסלב הוברמן למוזיקאים יהודים באירופה להצטרף לתזמורת סימפונית חדשה המוקמת בארץ ישראל. הוברמן, שהתרשם מאוד מכשרונו של פניבש, הפציר בו להצטרף לתזמורת. לאחר התייעצות עם המנצח פליקס ויינגרטנר עלה פניבש לארץ ישראל יחד עם אחותו, הכנרת עליזה פניבש-רוזנברג. השניים הצטרפו לתזמורת הפילהרמונית הישראלית וניגנו בקונצרט הראשון בניצוחו של ארתורו טוסקניני. עד מהרה נבחר פניבש, צעיר נגני התזמורת, לתפקיד כנר ראשון ועד פרישתו מהתזמורת ב-1951 ניגן כסולן בכ-100 קונצרטים.
במקביל לפעילותו בתזמורת הקים פניבש יחד עם אחותו עליזה, הוויולן עדן פרטוש והצ''לן ד"ר לסלו וינצה את "הרביעייה הישראלית". ההרכב היה נדבך חשוב של המוזיקה הקאמרית בישראל והקונצרטים שלהם היו שם דבר בחיי התרבות דאז.
בתחילת שנות ה-40 היה פניבש בין ששת מייסדיו של הקונסרבטוריון בתל אביב שלימים הפך לאקדמיה למוזיקה. "הם היו משוגעים לדבר," מעידה אשתו, "והעמידו דורות של מוזיקאים".
בשנת 1949 הכיר את אשתו ורה ובהמשך נולדו בנותיהם טליה ודפנה. בשלב זה החליט פניבש לעזוב את התזמורת הפילהרמונית, כדי להתמסר לרביעייה ולקריירת סולו. בסוף שנות ה-50 עבר להתגורר באירופה ובהמשך בקנדה. הוא הופיע ברחבי העולם ולימד כינור ומוזיקה קאמרית עד יומו האחרון. "כשפניבש עלה על במה הוא ביטל את עצמו," מספרת אחת מתלמידותיו, "כי האמין שהמוזיקה צריכה לדבר ולא המבצע".
פניבש הותיר את חותמו בכל מוסד בו לימד, בכל איש שהכיר ובכל יצירה שביצע. הוא היה איש צנוע ואלגנטי, בעל חוש הומור נפלא שעזרה לזולת היתה ערך מרכזי בחייו. פניבש השקיע שעות מרובות בהוראת הכינור כמו גם בחינוך תלמידיו. ככנר היה נגן מבריק ווירטואוז אמיתי. כמוזיקאי העשיר את עולם המוזיקה בידע העשיר ובאינטרפרטציות המיוחדות שלו.
פניבש נפטר בציריך בדרכו לארץ. הוא נפטר בתאריך בו הכיר את אשתו 55 שנים קודם לכן ובאותו מקום בו הופיע לראשונה על במה.

(כתבת זכרון שהתפרסמה לזכר לורנד פניבש ז"ל בעיתון "ידיעות אחרונות" ביום 29.4.04 )
EGyCIXTMHPNNynd / Geralynn Geralynn (ulZrPGvGFQho)
Economies are in dire stritas, but I can count on this!
שם פרטי:
שם משפחה:
חיפוש מתקדם
דף הבית |  יצירת אתר זיכרון |  מידע לאבלים ולמנחמים |  אודות "עד עולם" |  תקנון |  צור קשר |  כל אתרי ההנצחה
כל הזכויות שמורות ©